خانه

باید مقداری را وارد کنید

articleImg

چوب و کاربرد های آن؟

چوب و کاربرد های آن؟


چوب از جمله موادی است که همیشه با ارزش تلقی شده و از آن در طول قرون برای مصارف و مقاصد گوناگون استفاده می شود. انسان اولیه طرز شکل دادن به چوب را برای تهیه وسایل مفید و به کمک ابزارهای سنگی فرا گرفت و بعد ها توانست از ابزراهای فلزی بهره گرفته و به کمک آنها محصولات چوبی بهتری را تولید نماید.

امروزه برای تولید مصنوعات چوبی در حجم زیاد از ماشینهای مختلفی استفاده می شود و برای کار با این ماشین ها، همانند هر ماشین دیگری به صنعت گران ما هر یناز است. در دهه ههای اخیر بعضی از کاربردهای سنتی چوب منسوخ شده و از مواد مصالح جدیدی به جای آن استفاده شده است.

همزمان با این تحول در نتیجه تحقیقات دانشمندان، محصولات و شمتقات جدیدی از چوب و صنایع جنگلی در صحنه تجارتی ظاهر گردیده اند.

از آنجا که کار با چوب به کمک ابزارهای دستی و ماشینی آسان بوده و در گونه های متنوعی یافت می شود این ماده یکی از مهمترین و اساسی ترین مصالح ساختمانی نیز محسوب میگردد. تنوع زیاد گونه های چوب موجب شده است کهاین ماده در رنگ ها، بافتها ، وزن ها و مقاومت های گوناگون یافت شده و در هر ردیف قیمتی نیز به بازار عرضه شود .

چوب را میتوان باخم کرن پیچاندن و یا ورقه ورقه کردن آن به اشکال مختلفی در آورد و قطعات ساخته شده از انرا بروش های مختلفی بهم مرتبط ساخت.

جنگل یکی از ذخایر طبیعی است که قادر به تجدید حیات خود می باشد. و بهمین دلیل چوب یکی از محصولات با ارزش قابل اطمینان و حیاتی محسوب شده و از منابع درامد سهم هر کشور به شمار می آید. باعث خوشبختی است که در کشور ما چوبهای صنعتی متنوعی چه از نوع نرم و چه از نوع سخت آن وجود دارند.

و همه ما این فرصت را داریم که با این حرفه که شاید تجربی ترین نوع حرفه شناخته شده بوسیله بشر باشد آشنا شویم

شناخت ساختمان چوب
چوب یکی از ماده الیافی آلی و نباتی است دو ماده اصلی تشکیل دهنده آن عبارتند از : سلولز و لیگنین.
طرز قرار گرفتن الیاف چوب به نوع درخت بستگی دارد. هر چوبی را نمی توان بصورت تخته درآورد و معمولا تخته را از درختهای تولید کننده الوار می سازند. محصولات بسیار زیاد دیگری را نیز می توان یافت که از چوب ساخته شده است این محصولات عبارتند از : خمیر سلولز، کاغذ، الیاف زیان، پلاستیک، لاستکی، شکر و آهار واکس. تخته چوبی است که به اندازه های استاندراد و با ضخامت عرض ها و طولهای متغیر بریده می شود تخته را می توان بصورت صفحاتی با ضخامت ۲تا ۵ سانتی متر، عرض ۵ تا ۵۰ سانتیمتر و طول ۱٫۵ تا ۷ متر خریداری کرد. تخته بزرگ را نمی توان از هر درختی به دست آورد.
الورار یک قطعه سنگین و حجم از چوب است که از آن برای نگهداشتن بارهای سنگین استفاده می شود. چوب انواع متنوع وجود دارد: بعضی از آنها نرم، بعضی سخت وبرخی با رگه های متراکمند.

(A)چوب نرم

از درختان مخروطی به دست می آید. این درختان به عنوان درختان همیشه‌سبز شناخته می شوند و برگ های درختان تا زمانی که برگ جدید رشد نکند از درخت نمی‌ریزد. این نوع درخت در آب‌وهوای سرد رشد می کند.

انواع مختلف چوب‌های نرم عبارت‌اند از

چوب کاج:

این چوب نرم، با رنگ سفید یا زرد روشن و سبک‌وزن است. در برابر انقباض، انبساط و خم¬شدگی مقاومت می‌کند. این درخت بیشتر در هند و در منطقه هیمالیای غربی رشد می کند.

موارد استفاده:

این نوع چوب در انواع مبلمان، چه در داخل خانه و چه بیرون از آن به کار می‌رود. هم‌چنین از آن برای ساخت الگو، قاب¬های در و پنجره و مصالح کف سازی استفاده می‌شود. از چوب کاجی که دارای بافت گره‌ای است برای تزئینات در دکوراسیون استفاده می‌شود

چوب درخت زبان‌گنجشک

این چوب سخت، سنگین و متخلخل است. دارای سطح برجسته شبیه به بلوط و رنگ سفید مایل به قهوه ای روشن است.

 

           

 موارد استفاده:

این نوع چوب کاربرد گسترده‌ای در قاب های سازه ای و قطعات ساخته‌شده از چوب‌های خمیده دارد. در مقایسه با سایر چوب های سخت معمولاً ارزان تر هم هست.

راش

راش دارای چوب سخت، مقاوم و سنگین با منافذ کوچک است. چوبی نسبتاً ارزان و قرمز رنگ و پوسته‌ای روشن دارد.

 

 موارد استفاده:

راش اغلب برای ساخت قاب ها، اعضای پیچ‌دار و خمیده‌ی مختلف استفاده می‌شود. معمولاً از روکش‌های راش با برش نیم‌دایره و یک‌چهارم دایره استفاده می‌شود.

سرو

سرو دارای چوب نرم طرح دار با رنگ قرمز مایل به قهوه ای و رگه های روشن است. بافت آن یکنواخت بوده و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات دارد. این درت در کشمیر و آسام (ایالتی در شمال شرق هند) رشد می کند.

 

 

 موارد استفاده:

چوب رایج برای ساختن کشوها، قفسه¬ها و جعبه‌ها است. جعبه‌های ساده و قفسه های لباس هم از این نوع چوب ساخته می شوند.

نراد

چوب نراد پرداخت خوبی دارد. بافت آن یکنواخت و غیر صمغی است. در برابر پوسیدگی مقاومت کمی دارد. این درخت در هند و در منطقه هیمکلاه پرادش یافت می‌شود

 

 

 موارد استفاده:

برای ساخت مبلمان، درب ها، قاب ها، پنجره ها، تخته چندلا، روکش و کارهای داخلی استفاده می‌شود

 

 

 

 

صنوبر

صنوبر سخت و مقاوم است. پرداخت خوب و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد. جمع شدگی متوسطی داشته و سبک‌وزن است. این درخت در هند و در منطقه هیمالیای غربی یافت می‌شود

 

 

 موارد استفاده:

برای ساخت تیرک ها و دکل های کشتی، هواپیما، جعبه ها، صندوق‌ها، کارهای عمومی نجاری و نردبان استفاده می‌شود

 

شوکران

سبک وزن، غیر صمغی و دارای بافت یکنواخت است. استفاده از آن آسان است و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد. این درخت معمولاً بیشتر در آمریکا مشاهده می‌شود

 موارد استفاده:

از این چوب به شکل الوار، تخته و به‌عنوان درب، لایه زیرین در کف سازی و محفظه‌های بسته مثل صندوقچه استفاده می‌شود.

 (B) چوب سخت

این نوع درختان، درختانی برگ ریز با برگ های پهن می باشند، میوه می‌دهند و در فصل زمستان به خواب می‌روند. در ادامه به انواع مختلف درختانی با چوب سخت اشاره می‌شود.

ساج

چوب ساج از محبوب‌ترین چوب های سخت است. رنگ زرد مایل به قهوه ای تیره داشته، سنگین، مقاوم، بادوام، مقاوم در برابر هوا، مقاوم در برابر چسبندگی است و پوسیده نمی‌شود. این درخت عموماً در مرکز و جنوب هند یافت می‌شود. معمولاً به‌عنوان چوب سازه ای برای قاب های چوبی خانه و همچنین در پنجره، پارتیشن و غیره از آن استفاده می‌شود

.

 

 

 موارد استفاده:

انتخاب بسیار مناسبی برای مبلمان بیرونی خانه مانند نیمکت¬های باغ و صندلی راحتی است. در مبلمان داخلی، از این چوب برای ساخت تختخواب و کمد لباس استفاده می‌شود

 

 

 

اقاقیا

چوب اقاقیا بسیار سخت و دارای رنگ قرمز مایل به قهوه ای تیره است. خوشبو بوده و بافتی نرم دارد. کار کردن با آن سخت است و نیاز به پرداخت زیادی دارد. معمولاً در اوتار پرادش، مهاراشترا، میسور، بنگال، آسام و اوریسا دیده می‌شود

 

 

 موارد استفاده:

در ابزارآلات موسیقی، دستگیره ابزارآلات، پروژه¬های هنری، روکش‌ها و مبلمان مورداستفاده قرار میگیرد

 

 

بلوط

بلوط پرکاربردترین چوب در ساخت‌وساز است. بلوط به دو دسته تقسیم می‌شود: سفید و قرمز. دسته‌ی قرمز به‌عنوان بلوط سیاه شناخته می‌شود. بلوط، چوب سخت و سنگین، مقاوم و به رنگ روشن دارد. این درخت با چوب سخت در بخش شمال شرقی هند می‌روید

 

 

 موارد استفاده:

انتخاب بسیار مناسبی برای مبلمان خانه مانند قفسه های کتاب و کابینت ها، به‌جز مبلمان بیرونی منزل، است.

افرا:

چوب افرا بافت نرم و مقاومت بالایی دارد. در برابر ضربه های ناگهانی که اغلب در گذرگاه¬ها اتفاق می‌افتد بسیار سخت و مقاوم است. این درخت در هند، در منطقه اوتی و دیگر مناطق کوهستانی می‌روید.

 

 موارد استفاده:

کاربرد زیادی در مبلمان منزل مانند میزهای کنسول، قفسه¬های دیواری و میزهای کنار تخت دارد. از چوب افرا اغلب برای ویولن هم استفاده می‌شود

 

 

انبه    

چوب انبه متراکم و سخت است. چو ب آن چندین رنگ¬ از قهوه‌ای روشن تا سبز یا صورتی تیره را در بردارد. سبک تر از دیگر چوب ها و در برابر آب مقاوم است

 

 

 موارد استفاده:

برای درب ها، پنجره ها، اتاق نشیمن و وسایل اتاق‌خواب، میزهای تودرتو، کابینت های آشپزخانه و قفسه های کتاب استفاده می‌شود

 

 

 

 

ماهون

ماهون با نام ماهون هندوراس هم شناخته می شود. رنگ آن قرمز قهوه ای است. چوبی مقاوم با ساختار یکنواخت و حلقه های کم‌رنگ دارد. چوب بسیار خوبی برای حکاکی بوده و پرداخت خوبی دارد. یکی از مزایای آن عدم پیچش، تورم یا انقباض است و به‌راحتی می توان در زیر آب از آن استفاده کرد. در همه مناطق هند به خصوص در پارک ملی کوربت، پارک ملی کازیرنگا و پناهگاه حیات‌وحش تاتِکاد رشد می‌کند.

 

 

 موارد استفاده:

معمولاً برای ساخت کابینت های مدرن، میزهای تودرتو، میز شام و دیگر مبلمان منزل به کار برده می شود.

 

 

درخت گیلاس

رنگ آن روشن تا قرمز-قهوه ای است. سخت، محکم، مقاوم در برابر پیچش و دارای دانه بندی نزدیک به هم است. این گونه درختان در مناطق تپه‌ای همچون کشمیر، اوتار پرداش و هیماکال پرادش رشد می کنند.

 

 موارد استفاده:

برای حکاکی‌های تزئینی و ساخت کابینت ها، قفسه ها و میزها استفاده می‌شود

 

 

 

 

 

درخت گردو

گردو از انواع چوب‌های پرکاربرد با بافت نرم است. چوب آن از روشن تا قهوه ای شکلاتی تیره با دانه بندی مستقیم در بدنه است. چوب درخت گردو مقاوم، سخت، بادوام، بدون وزن اضافی و در برابر خمیدگی مقاوم است. همچنین پرداخت خوبی دارد. در مناطق جامو و کشمیر، اوتار پرادش و هیماکال پرادش می‌روید.

 موارد استفاده:

این چوب انتخابی ایده آل برای ساخت میز غذاخوری، قهوه‌خوری و ... است.

چوب‌ها انواع مختلفی دارند. شما می توانید نوع چوب را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

تولیدی میز و صندلی تاشو ایران